Rozdíly mezi originální a západní výukou Reiki

Originální výuka Reiki (Komyo Kai Reiki) se oproti západním stylům výuky Reiki (Reiki: tradiční metoda dle Dr. Mikao Usui nebo Usui Shiki Ryoho Reiki) liší v mnoha ohledech:

Čas

 • Originální výuka je zaměřena na soustavnost a dlouhodobost. Lektor a klient jsou spolu více v kontaktu, respektive lektor je zde pro klienta i po skončení kurzu.
 • Západní výuka má spíše tendence k jednorázovosti.

Zasvěcení

 • Originální výuka dává možnost si zasvěcení zopakovat, aby bylo dosaženo co nejlepších výsledků.
 • Západní výuka opakované zasvěcení většinou nenabízí. Pokud zcela výjimečně ano, tak ve velice omezené podobě, většinou zpoplatněné.

Přístup a význam

 • Originální výuka je cesta k vnitřnímu klidu, osvícení, poznání, uvědomění, duchovní růst, přenastavení života, mindsetu + léčení se děje automaticky v rámci těchto změn a řešení spirituálních příčin.
 • Západní výuka se učí spíše jako technika léčení, důraz na čakry, polohy rukou, symboly Reiki.

Jednoduchost vs. složitost

 • Originální výuka je založená na jednoduchosti, ale jsou tam i některé hluboce tradiční krásné techniky.
 • Západní výuka může být velmi složitá, neobsahuje původní techniky Reiki.

Pro koho

 • Originální výuka se nesnaží zalíbit západnímu člověku. Má jasná pravidla. Je potřeba se učit mediovat a pracovat na sobě 2x denně. Pokud to člověk nedělá, nemůže to fungovat.
 • Západní výuka se adaptovala, takže tam chybí na první pohled „nezáživné části“ – typicky meditace a duchovní růst, uvědomování si. Což je škoda, protože bez toho si lidé ponechají uzamčen značný a ten hlavní potenciál Reiki.

Reiki symboly

 • Originální výuka má 4 symboly a 5+1 principů pro život.
 • Západní výuka má 5-30+ symbolů a 5 principů pro život (a často se s nimi špatně pracuje).

Záměr výuky

 • Originální výuka obsahuje vše, co z reiki dělá reiki, nejen léčitelskou metodu, ale i styl života.
 • Západní výuka obsahuje zejména to, co je líbivé pro západního člověka a spousta věcí tam chybí. To je dáno historicky, protože větev západní výuky se rozšířila po 2. světové válce přes paní Hawayo Takatovou, které její učitel Reiki pan Hayashi před 2. světovou válkou nepředal vše, co se týká hlubších duchovních principů Reiki. Proto se dá dnešní západní výuka považovat za křehčí, co se týká funkčnosti, mající větší tendenci k nefunkčnosti.

Závěrem

Popsat všechny rozdíly mezi jednotlivými styly Reiki by vyšlo na celodenní přednášku. Nelze obecně říct, že západní styl výuky Reiki je horší než východní. Má své výhody (je líbivá) a nevýhody (má tendence k nefunkčnosti u části populace – právě kvůli absenci klíčových prvků výuky). Nerad bych tímto ale kohokoli urazil. Určitě existují skvělí učitelé Reiki, kteří učí západní styl.

Pokud vás Reiki zajímá, ale nejste si jistí, který styl výuky je pro vás ten pravý, můžete se přihlásit do mého kurzu Reiki, ve kterém jsou zahrnuté všechny 3 hlavní styly výuky, aby si každý mohl vybrat, co mu vyhovuje a co preferuje.

Martin Ospalík
Od roku 2010 učím Reiki, meditaci a další směry duchovního růstu a léčení s energiemi. Reiki a Shamballa jsou jen malým zlomkem toho, co ve své praxi využívám. Propojuji spoustu systémů a snažím se předat lidem cenné informace tak, aby se je i oni naučili uchopit za správný konec a pochopili své psychické rozpoložení a moc uzdravit se sílou vůle a doteku. Mým posláním je pomoci všem, kdo na sobě chtějí pracovat a změnit staré vzorce svého myšlení.

Kurzy Energetického sebeléčení a Reiki

 Naučte se pracovat s léčivou energií

Otevřete dveře k nekonečné léčivé energii, kterou máme v každém okamžiku svého života k dispozici, a naučte se pomáhat sobě i svým blízkým.